top of page

Ваша підтримка забезпечує створення контенту, існування проєкту і його авторів та авторок

Пусто

Щоб не плакати, я сміялась: Фріда Кало

Країни люблять перетворювати особисту трагедію митця в національне надбання. Змалку нам вкладають образи приречених пророків, страчених бунтівників і хворобливих дівчат, які “щоб не плакати, сміялись”. Що  більше випробувань випало на долю, то сильніший геній – формула нескладна і дієва. Бо великомучеників люблять усі. Мексиканці, наприклад, сакралізують образ “голубки”, яка лежачи писала портрети, мала гарні брови й носила квіти у волоссі. Спробуємо розповісти про справжню Фріду Кало за тавром страдниці.

5b262f597496a

Фріда, яка навчить вас правильно страждати


Фріда народилася в 1907 році в родині фотографа-атеїста Гільєрмо Кало і затятої католички Матільди Кальдерон. Між цими полюсами вона сформувала власну віру – в себе. У дитинстві хворіла поліомієлітом, через що одна нога перестала повноцінно розвиватися. Дівчинка страждала від комплексів, вислуховувала глузування однолітків, майже не мала друзів і тому, щоб не потонути в жалю до себе, почала займатися плаванням, футболом, боксом, багато читала й малювала. Батько вважав Фріду найрозумнішою з трьох дочок, ставився до неї найбільш прихильно й часто запрошував її допомогти на роботі. Час, проведений з ним у майстерні, помітно відобразився на майбутньому стилі Фріди.

05_DkFw5BI

Фріда в дитинстві


У 1922 році Кало вирвалась з-під домашнього контролю та вступила до Державної початкової школи, де навчалися діти еліти. Оточення енергійної й талановитої молоді допомогло їй частково позбутися комплексів і проявити вибуховий характер. Фріда одразу стала частиною клану “Качучас” (назва походить від форми капелюхів, які вони носили), угруповання з семи хлопців і двох дівчат, які обговорювали найгарячіші новини у культурній, політичній і соціальній сферах й зухвало відстоювали свої права. Так, наприклад, коли Фріду відрахували через погану поведінку, вона пішла до міністра освіти й поскаржилась на директора. Наступного дня надійшов дзвінок з наказом її відновити й залишити в спокої.

У тій же школі Фріда зустріла свого майбутнього чоловіка, 36-річного Дієґо Ріверу, якого запросили розписати стіни аудиторії. “Качучас” приходили подивитися, як працює маестро й викрикували глузливі фрази щодо його зовнішності. Попри те, що найголосніше виступала Фріда, вона  вже тоді повідомила друзів, що обов’язково народить йому дитину. Але тоді в неї був ще Алегандро Аліас, лідер “Качучас”. Їх спершу суто дружні стосунки переросли з часом в палкі почуття.

Саме з ним 17 вересня 1925 року Фріда поверталася додому, коли в їхній автобус врізався трамвай.

“Це було жахливе зіткнення. Воно було несильним, доволі тихим, повільним. Але постраждали всі, і я найбільше з усіх” – з щоденника Фріди.

1_531948

Фріда після аварії


Металева труба проштиркнула її наскрізь, стягнувши весь одяг, а мішечок із золотим пігментом, який був у когось з пасажирів, лопнув і вкрив її тіло. Вона лежала між уламками, немов “закривавлений оголений янгол”. Три переломи в хребті, розтрощені таз і нога – у лікарні її збирали як пазл. Аварія прикувала дівчину до ліжка без жодних шансів знову ходити, тоді як Алегандро переїхав до Європи. Фріда боляче переживала розставання. Вона знову хвора, в чотирьох стінах і самотня. Відволіктися від руйнівних думок допомагало малювання: на гіпсі, який вкривав її тіло, не залишилось вільного місця. Тоді батько прикрутив до ліжка мольберт і дав пензлі, щоб донька могла виплескувати емоції на полотно. Фріда малювала те, що знала найкраще, – себе.

291967

Перший автопортрет, 1926 рік.


На подив лікарів, Кало почала швидко одужувати. Вона терпіла численні операції, перев’язування, огляди і вже через півроку позувала перед батьковою камерою в чоловічому костюмі.

381564

Фріда, яка носила чоловічі костюми до того, як це стало мейнстрімом


Нещасний випадок залишив родину майже без грошей, тому Фріді, яка тільки-но стала на ноги, довелось шукати спосіб заробітку. На думку одразу спало малювання, але Кало не була впевнена у своїй майстерності, тож вирішила спитати авторитетного чоловіка. 18-річна тендітна дівчинка схопила свої найкращі роботи й пішла на пошуки Дієґо Рівери. Фріда застала його в лісі за роботою.

“Піді мною стояла дівчина років 18–ти. У неї було гарне нервове тіло й ніжне обличчя, довге темне волосся. Густі брови сходилися на переніссі. Вони нагадували крила чорного дрозда” – описував цю зустріч Дієґо.

frida-sukces_ikona1-1000x600-dxkq0

Фріда, якій зробили найдивніший комплімент у світі


Майстра вразила її діловитість і наполегливість. Він спустився й оглянув картини: “У цих полотнах були надзвичайна енергія й експресія, водночасно з істинною серйозністю. У них не було ніяких штучних прийомів заради оригінальності, властивих новачкам. Було очевидно, що ця дівчина – вроджена художниця”. Він попросив її написати ще одну картину, а сам пообіцяв прийти наступного дня й оцінити.

“Тоді я ще не усвідомив, що Фріда стала найважливішою частиною мого життя. І залишилась такою упродовж наступних 27 років”.

“В моєму житті було дві аварії: перша – коли в нас врізався трамвай, друга – зустріч із Дієґо” – так Фріда писала в своєму щоденнику. Їх називали парою “голубки й слона”: товстий, високий, непривабливий, до того ж атеїст і комуніст – не найкраща партія для ніжної, тендітної дівчини. Втім, невгамовна пристрасть, спільні захоплення ідеями соціалізму й мистецтвом пом’якшували контрасти.

_normal

Голубка й слон


Фріді імпонувала роль традиційної дружини, яка залишається “за чоловіком”, принаймні, спочатку.

“Дієґо – початок. Дієґо – будівник. Моя дитина, матір, мій наречений, художник, коханий, чоловік, друг, батько, син. Дієґо – я. Дієґо – Всесвіт. Відмінність в єдності. Але чому я кажу “мій Дієґо”? Він ніколи не буде моїм. Він належить тільки собі самому”.

Вона не вважала себе справжньою художницею, бо Дієґо “малює для народу, а я заради розваги”. Коли Ріверу запросили до США розписати Рокфеллер-центр, Фріда поїхала з ним, але залишалась в його тіні.

This slideshow requires JavaScript.


Художниця найдужче хотіла народити чоловікові сина, але через травму не могла виносити дитину. У 1932 році в неї стався найважчий викидень:  13 днів Фріда провела в лікарні. Опісля вона попросила чоловіка принести їй підручники з медицини, щоб зобразити свого ненародженого сина. Картина “Госпіталь Генрі Форда” передає паралізуючий відчай, який відчуває жінка, втративши дитину. Тут на горизонті індустріальний Детройт, вона в крові на лікарняному ліжку й червоні нитки, які пов’язують породіллю з ембріоном, зламаним тазом (причиною її горя), равликом (символом повільності родів) і квіткою, яку Дієґо приніс їй до палати.

«Больница Генри Форда» (1932)

Госпіталь Генрі Форда, 1932 рік.


Після цього США стали їй ще більш ненависними, вона хотіла повернутися додому, до Мексики. “Автопортрет на кордоні між Мексикою і Сполученими Штатами” поділений на дві частини: соковиту ліву з ацтекськими руїнами й задимлену індустріальну праву. “Промислова частина Детройта справді цікава; в іншому місто потворне й дурне” – писала Фріда. Картина “Тут висить моя сукня” демонструє те, наскільки художниця не вписується в американське середовище і наскільки воно їй чуже. Кало страждала від депресії, до того ж, її матір захворіла. Фріда встигла якраз на похорон.

This slideshow requires JavaScript.

Черговим ударом стала зрада Дієґо з її молодшою сестрою Крістіною. Цьому присвячене полотно “Всього лише кілька подряпин!”. Прочитавши в газеті про те, як якийсь чоловік вбив дружину двадцятьма ударами ножа, Фріда перенесла цю трагедію на своє життя й ретранслювала свої почуття щодо невірності.

233451@2x

Всього лише кілька подряпин, 1935 рік.


Втім, і Фріда не була зразковою дружиною. Вона мала довгі стосунки з кількома чоловіками й жінками одночасно, їй приписували навіть роман з Левом Троцьким. Після семи років подружнього життя Кало і Рівера розлучилися, хоч і ненадовго. Дієґо знову зробив пропозицію через деякий час, Фріда погодилась, але за умови, що їх пов’язуватиме лише платонічне кохання й взаємоповага.

“Від мене очікують почути скарги на страждання, спричинені Дієґо. Але я не думаю, що береги скаржаться, що між ними протікає ріка”.

news_file_119016_5c925a1fb1374

Коли хочеш поскаржитися, шо він зраджує, але сама робиш те ж саме


Фріда ніколи не зображала себе усміхненою. Вона завжди напружена, серйозна, агресивна, сексуальна й епатажна. Зміст її картин трактують через образи, фігури й деталі на тлі. Тут жодної вигадки – все життя: “Я малюю саму себе, тому що знаю себе краще за інших. Я ніколи не зображую мрії або кошмари, лише власну реальність”. Її творчість – одночасно міцний зв’язок з прогресуючим світовим авангардом й ексцентрична автентична самобутність доколумбівського періоду. Критики зараховували її до сюрреалістів, що Фріда гостро заперечувала й навіть звинувачала їх у тому, що “ці інтелектуальні сучі діти розчистили дорогу всім Гітлерам і Муссоліні”.

Кало ніколи не церемонилась з висловами, казала все, що вважала потрібним, не подумавши про наслідки. Вона любила ходити в бари, пити текілу, фліртувати й співати.

This slideshow requires JavaScript.

Її єдина прижиттєва виставка відбулася в 1953 році, коли їй ампутували ногу й вона не могла рухатися. Фріду привезли на каталці, вбрану в її традиційному стилі. Вона сиділа в центрі зали з сигарою і пляшкою віскі й була, як завжди, неперевершена.

За тиждень до смерті Фріда Кало написала свою останню роботу «Viva la vida!»зі стиглими яскравими кавунами як символом кінця з написом: “Я весело чекаю, коли піду, і сподіваюсь ніколи не повертатися. Фріда”.

Писарева Ксенія

Comentários


Ваша підтримка забезпечує створення контенту, існування проєкту і його авторів та авторок

bottom of page